Arjantin’de başkanlık seçiminin galibi faşist aday Javier Milei oldu

Güney Amerika ülkesi Arjantin, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için 19 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Katılım oranının yüzde 76 olduğu seçimin ikinci turunu ilk turu ikinci sırada tamamlayan faşist aday Javier Milei kazandı.

Sandıkların yüzde 94’ünden fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre, Özgürlük Gelişimi Partisi’nin adayı Milei, oyların yüzde 55,82’sini alarak devlet başkanı seçildi. “Peronist” ittifakı adayı ve Ekonomi Bakanı Sergio Massa oyların yüzde 44,17’sini aldı.

MILEI: ÇÖKÜŞÜN SONU BUGÜN BAŞLIYOR

Seçimin ardından açıklama yapan Milei, ‘ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını’ söyledi. Buenos Aires’teki Libertador Otel’de destekçilerine seslenen Milei, “Çöküş modelinin sonu geldi, artık geriye dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok. Kanunları uygulamada amansız olacağız” açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Milei, seçimden önce kendisine desteğini açıklayan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve seçimin birinci turunda 3’üncü olan Patricia Bullrich’e teşekkür etti. Devletin ‘yoksullaştırıcı’ modelinin her yerde sona erdiğini savunan Javier Milei, “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin paylaşacak bir ganimeti olduğu düşüncesi son buluyor. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

MASSA: SONUÇLAR BEKLENTİLERİMİZİN UZAĞINDA GERÇEKLEŞTİ

Seçimi ikinci sırada tamamlayan Vatan için Birlik adayı Massa da yenilgiyi kabul ederek rakibi Milei’yi telefonla arayarak seçim başarısından dolayı tebrik ettiğini açıkladı. Sonuçların beklentilerinin uzağında gerçekleştiğini belirten Massa, “Arjantinlilerin önümüzdeki 4 yıl için Milei’yi tercih etmelerinden ötürü arayıp kendisini tebrik ettim. Bunu yaparken en önemli şeyin, bunca zorluk arasında birlikte yaşama, diyalog ve barışa saygı olduğu mesajını kendisine ilettim” ifadesini kullandı.

Massa, halkın başka bir yol seçtiğini vurgulayarak, “Yarından itibaren siyasi ve ekonomik işleyiş konusunda bütün sorumluluk seçilmiş başkana aittir. Bugün Arjantin güçlü, sağlam ve şeffaf sonuçlara saygı duyan bir demokratik sisteme sahip olduğunu teyit etti” dedi.

DEVLET BAŞKANI FERNANDEZ: HALK İRADESİNİ ORTAYA KOYDU

Devlet Başkanı Alberto Fernandez, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamasında, halkın seçimde iradesini ortaya koyduğunu belirtti.

Fernandez, “Milyonlarca Arjantinli erkek ve kadın oy kullanmaya gitti ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkenin kaderini belirledi. Kendi adıma, her zaman adil, özgür ve egemen bir ülke için mücadeleye devam edeceğim. Tüm kesimlerle birlik ve beraberlik içinde demokrasiyi ve Cumhuriyet’in kurumlarını güçlendirmek için çalışacağım” dedi.

TRUMP’TAN MILEI’YE TEBRİK

Reuters’ın aktardığına göre, sonuçların netleşmesinin ardından Beyaz Saray’dan seçime ilişkin açıklama yapıldı. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan, “Arjantin Devlet Başkanı seçilen Javier Milei’yi ve özgür, adil seçimler dolayısıyla Arjantin halkını kutluyorum. İnsan hakları, demokratik değerler ve şeffaflığa olan ortak bağlılığımız temelinde güçlü ikili ilişkiler kurmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD eski başkanı ve Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 başkan aday adayı Donald Trump da ‘Arjantin’in Trump’ı’ olarak bilinen Milei’yi kutladı. Trump, “Javier Milei’ye Arjantin’in devlet başkanlığı için yürüttüğü harika yarış için tebrik ederim. Tüm dünya izliyor. Seninle çok gurur duyuyorum. Ülkeni iyileştireceksin ve gerçekten Arjantin’i yeniden harika yapacaksın” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x